Friday, January 4, 2013

Briad Crwon

 Hello,
Tamm taa taaaaam, my first hairstyle tutorial hi hi <3
It's not the best, I hope next time I'll be able to do something more interesting, but maybe someone will find it useful (that would make me really happy <3). I need to find place with better lightning and not make so many weird faces!
Constructive critique is of course welcomed, but pleas be nice, this fairy has very fragile heart >___<
Pleas enjoy!24 comments:

 1. oww I wish I has such long and beautiful mermaid hair as you have! <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you!
   I love long hair, but it's also quiet a burden... Why does it have to tangle soo much >___< But on the other hand, untangling is something like mediation for me hi hi.

   Delete
 2. Awww~ So cute! I'm so jealous how fairy-like you are! I always wanted to look like you, cruel mother nature who made me so huge T_T But anyway, the tutorial is really cute! I also make this hairstyle really often :) But I prefer when my hair is puffy and curly so usually I just curl it :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! I'm soo happy that you like it <3
   Nooo, you shouldn't think about looking like someone else, you should be proud of your body as much as you can! Maybe I'm small fairy, but your defiantly noble High Elf with gorgeous golden hair, and beautiful radiant skin.

   Delete
 3. O rany to jest takie słodkie, że jak będzie mnie męczyć koszmary w nocy puszczę sobie jako dobranockę :D

  ReplyDelete
 4. Osobiście nie lubię wianka z włosów gdyż jak dla mnie taka fryzura jest zbyt płaska a ja kocham objętość we włosach xD ale ty wyglądasz uroczo, z resztą jak zawsze <3 Fajny tutorial <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję bardzo <3
   Ja jestem zawsze pod wrażeniem twojej objętości <3 Aż żałuje, że nie miałam okazji zobaczyć więcej twoich zdjęć.

   Delete
  2. Cóż.. tapir i odpowiednia fryzura robi swoje - włosy sprawiają wrażenie, że jest ich więcej, po za tym czasem doczepiam pasemka by zagęścić, bo moje niestety aż takie gęste jakbym chciała nie są, tylko ciężko dostać doczepki takiej długości, w Polsce to nie ma mowy bo tutaj najdłuższe jakie widziałam to 65 cm :( gdzie ja niby mam to sobie doczepić ? do grzywki ? xD a tobie to już w ogóle bo masz jeszcze dłuższe ;) jedynie trzeba zamawiać zza granicy.

   Delete
  3. Ja sie tapiru boje, jak patrze jako ktoś tapiruje włosy to od razu mam w głowie obrazek ze zbliżeniem na włos i tym jak się psuje >____< Jakiś podświadome lęki czy co O___o

   Delete
 5. Podoba mi się <3 Szkoda że nie dla mnie ;-;, za krótkie...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję <3
   Hmm, nie wiem jaką dokładnie masz długość włosów (za nic nie moge się domyśleć po ostatnich zdjęciach twojej fryzury >__<), ale jak są włosy krótsze można spróbować zrobić dwa warkoczyki "do góry nogami" po bokach i spiąć je na czubku głowy.

   Delete
 6. Ojejku, dziękuję,bardzo dziękuję i więcej tutorialów oczekuję. <3 Na pewno mi się przyda. Zabrakło mi tylko informacji ile wsuwek użyłaś. Wiem, że ich ilośc może byc różna w zależności od dnia i humoru włosów, ale tak mniej więcej. I słyszałam też teorię, że do korony warkocz powinno się zaplatac z boku głowy albo tak "po skosie" na dole. Jak według Ciebie lepiej?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję, bardzo się ciesze, że się podobał.
   O, poruszyłaś dobry temat na pewno następnym razem wspomnę o wsuwkach.
   Średnio używam koło 10 wsuwek; 3 do schowania końcówki włosów pod warkoczem, dwie na dole głowy, po jednej na każdej stronie mniej więcej na wysokości uszu i na wysokości środka czoła i jeszcze jedną na samym czubku głowy. To zazwyczaj starcza, żeby warkocz trzymał się dobrze i żeby nigdzie włosy "nie ciągnęły".
   Zaplatanie po skosie bądź zboku napewno jest przydatne jeśli ma się krótsze włosy. Ja zazwyczaj, tak jak widać na filmiku, poprostu przekręcam warkocz na drugą stronę, wtedy włosy się dobrze układają z tyłu ^___^

   Delete
 7. Hello!! I've been following your blog for about quite some time but only now i commented ^^''... I have to see that I envy your hair. When i was yonger my hair was the same length as yours but it was very very curly... It was quite troublesome sometimes, so I decided to cut it. Almost ten years passed and I still regret that decision of mine. I've been trying to let my hair grow and it's working ^w^ Thank you for doing this tutorial. It's quite simple but it helped me a lot. Thank you ^w^

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you soo much for your nice comment <3
   Ahh, curly, long hair surly have to look beautiful! I'm cheering for you and I hope you will be able to grown it to tour dream length ^____^

   Delete
 8. This is so perfect *-----*
  Reality lovely :3
  Please do the tutorial of your make up, it's very cute<3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you soo much <3
   To be true, I'm not soo good with make, I often do very uneven upper eyelid lines and I'm so messy with mascara. But if I improve my skills I'll defiantly do it ^____^
   But if you want, I can write what cosmetics I use, or few things about how I do my eye makeup.

   Delete
  2. For photos, usually I'm using Missha Signature Real Complete BB 13 and Skinfood Sweet Potato Chiffon Cake 13 powder. I use gel eyeliner for the upper lid, white eyeshadow for inner eye corner. Then, I draw line on the lower eyelid, from outer corner to about 2/3 of it's length with dark brown eyeshadow and use lots and lots of mascara (at the moment I'm using Maybelline's The falsies). Also, I very often use false eyelashes ^___^ I think that's the basic of what I do.

   Delete
 9. You're just too cute for words!!! And your hair is beyond amazing!
  Could you share with us how you take care of it that looks so strong and healthy, lease *3*??

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you sooo much ^____^
   Actually I really don't do too much with it. I'm just using Yves Rocher chamomile shampoo and a detangling mist. Also I detangle it mostly with my fingers and using brush when there is almost no tangle left.

   Delete
 10. To jest tak słodkie, że będzie mi się śnić po nocach. Piękne długie włosy. :)

  ReplyDelete